ODBOROVÝ SVAZ SKLA, KERAMIKY A PORCELÁNU
BeFunky-collagessxxww-2.jpg
htgtr.jpg
cfc15a6fbd4496889f3f0d055b9f8d18.jpg

Chcete se stát členem odborů? klikněte ZDE, stáhněte si přihlášku za člena OS, nebo za člena OS mimo ZO, vyplňte ji a pošlete nám ji!

Všichni členové OS mají PRÁVNÍ POMOC ZDARMA. Více informací naleznete ZDE.

 

 

POVOLÁNÍ KERAMIK
 
CHARAKTERISTIKA POVOLÁNÍ
Přípravné, třídící a kontrolní práce ve výrobě užitkové, zdravotnické, ozdobné, figurální a elektrotechnické keramiky a porcelánu. Příprava keramických hmot a glazur. Výroba forem a vytváření, vylévání, slučování, retušování, glazování a pálení výrobků z keramiky a porcelánu. Vytáčení výrobků na mechanických kruzích. Dohotovování výrobků včetně úpravy licí hmoty. Lisování členitých keramických výrobků na poloautomatických nebo automatických lisech s přídavným zařízením. Vypalování výrobků v tunelových, komorových, kulatých a šachtových pecích. Výroba elektrotechnických izolačních výrobků z porcelánu a keramiky lisováním, točením a odléváním včetně provádění povrchových úprav. 
 85,10 Kč/ hod   
Charakteristika prací
Jednoduché, popř. rutinní práce ve výrobě užitkové, zdravotnické, ozdobné, figurální a elektrotechnické keramiky a přípravě hmot.

Příklady prací
1. Přípravné a pomocné práce v keramické výrobě, např. kontrola anilinem, oprašování, leštění, roztřiďování, značení firemní značkou apod. 
2. Obsluha perforovacích a vysekávacích strojů, vibračních sít, poloautomatů na broušení a leštění a dalších jednoduchých seřízených strojů a zařízení. 
3. Svoz sádrových výrobků včetně evidence, třídění výrobků po přežehu a jejich obrušování. 
4. Glazování malých výrobků stříkáním, namáčením a poléváním. 
5. Jednoduché manipulační práce s výrobky. 
6. Příprava hmot, např. odvzdušňování keramických hmot na vakuovém lisu, převážení hmot a svoz vratného odpadu. 
7. Kontrola jednoduchých výrobků, provádění retuše sádrových výrobků, obrušování okrajů, slepo-vání dílů a kontrola a obsluha licí linky. 
8. Obsluha karuselových poloautomatů s případným seřizováním stroje. 
9. Retušování plíškem, perkem, sítkem, jehlou, štětcem, houbou apod. 
10. Vylévání výrobků, např. svícnů, korbelů, mís, kolen, mýdelníků apod. 
11. Glazování středně velkých výrobků stříkáním, poléváním, namáčením a nanášením včetně ručního glazování. 
12. Ruční manipulace s přežehnutými a hotovými výrobky bez možnosti používání transportéru. 
13. Třídění výrobků po ostrém výpalu a po broušení podle druhů vad do jakostních tříd. 
14. Vybírání přežehnutých a vypálených glazurovaných výrobků a jejich třídění, kompletace a transport. 
15. Broušení a leštění výrobků včetně strojního broušení užitkového porcelánu a keramiky a figurální a ozdobné keramiky. 
16. Kompletace doplňků nebo vzorků podle sortimentu, jakosti a dekoru a výpalu barev včetně modrotisku. 
17. Zatáčení a lití šamotových pouzder o průměru do 250 mm. 


94,00 Kč/hod
Charakteristika prací
 
Základní, popř. běžné odborné práce ve výrobě užitkové, zdravotnické, ozdobné, figurální a elektrotechnické keramiky.
 
Příklady prací
1. Příprava hmot, např. obsluha strojů na přípravu keramických hmot a glazur, příprava jednoho druhu hmot, vstupní kontrola došlých surovin a materiálů apod.
2. Vytvářecí práce, např. obsluha lisovacích poloautomatů, odlévání sloupků a podobných výrobků včetně jejich retuše, dohotovování a retušování výrobků o hmotnosti nad 10 kg, mezioperační kontrola výrobků, ruční vylévání ložních mís, podložek pod bidety apod., vylévání dutých výrobků na karuselech, vylévání a úplné dohotovování ozdobného porcelánu a keramiky, vytáčení plochých výrobků na talířových poloautomatech apod. 
3. Glazování a pálení výrobků, např. glazování velkých nebo složitých výrobků figurální a užitkové keramiky, obsluha glazovacích strojů, ruční glazování točírenských výrobků o průměru nad 260 mm, zakládání výrobků na etážové vozy tunelových pecí, vybírání výrobků po ostrém výpalu z etáže kulových pecí, kontrola a třídění výrobků apod. 
4. Výroba sádrových forem, např. odlévání pracovních forem pro výrobky figurální a ozdobné keramiky a porcelánu, odlévání sádrových forem na licích linkách včetně jejich retuše, roztřiďování vícedílných forem a mezioperační kontrola sádrových forem. 
5. Broušení výrobků a jejich třídění. 
6. Příprava barev pro dekorování výrobků na mlecích zařízeních podle receptur. 
7. Lisování karborundových desek, oválů, pouzder apod. na hydraulických lisech. 
8. Příprava hmot z více komponentů, např. navažování, mletí, homogenizace a zhutňování směsí a obsluha výroby keramického granulátu pomocí rozprachového sušení. 
9. Dohotovování a provádění konečné retuše složitých keramických a porcelánových figur z více než patnáctidílné formy. 
10. Vylévání nejsložitějších výrobků z mnohadílných forem, formování výrobků ozdobné a figurální keramiky a porcelánu se složitým reliéfem a vytáčení nebo zatáčení a dohotovování dutých výrobků o obsahu nad 3 litry. 
11. Glazování a pálení výrobků, např. ruční glazování výrobků zdravotnické keramiky, jejich klasifikace a opravování nad glazurou a glazovacím tunelem včetně výbrusu, samostatné pálení výrobků odekorovaných drahými kovy, samostatné pálení výrobků v plynové tunelové peci apod. 
12. Odlévání sádrových pracovních forem, např. klozetů, umyvadel, složitých reliéfních forem pro výrobky užitkové keramiky a porcelánu, složitých výrobků (např. retort, korundových prstenců pro pece na indukci kovů apod.) a tvarování speciálních výrobků pneumatickými kladivy. 
 


103,80 Kč/hod 
Charakteristika prací
Složité odborné práce ve výrobě užitkové, zdravotnické, ozdobné, figurální a elektrotechnické keramiky.
 
Příklady prací
1. Řízení výroby keramického granulátu pomocí rozprachového sušení. 
2. Ruční vylévání a úplné dohotovování nejsložitějších výrobků zdravotnické keramiky včetně slučování (slučované sloupky, klínová umyvadla a kombinační klozety), vytáčení nebo zatáčení sudů na zelí nebo víno apod.
3. Samostatné pálení keramických a porcelánových výrobků v kulatých a tunelových pecích, samostatné řízení procesu výpalu v elektrických, tunelových a komorových pecích s oxidační atmosférou a pálení v kontinuálních pecích v redukční atmosféře. 
4. Odlévání nejsložitějších sádrových a hlínových forem pro výrobky zdravotnické keramiky. 
 


114,60 Kč/hod 
Charakteristika prací
Vysoce odborné práce (převážně řídící) ve výrobě užitkové, zdravotnické, ozdobné, figurální a elektrotechnické keramiky.
 
Příklady prací
1. Řízení procesu ostrého výpalu v tunelových, komorových, kulatých a šachtových pecích s redukční atmosférou a centrálním ovládáním. 
2. Řízení prací pomocných paličů. 
                                              
E-mail
Heslo
Logo OPZ barevné.jpg
Bez názvu.png
jpg.jpg
jpg.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one